Soppsakkyndigkurs – Teori og Praksis Pakke 2026

Praktisk info

Fra: 19.05.2026

Til: 10.09.2026

Adresse: Presthusvegen 31A, 7056 Ranheim, Norge

Forening: Trondheim sopp- og nyttevekstforening

Region: Trøndelag

Pris fra: 2000 kr

Bestill / Meld på

Påmeldingsfrist: 18.05.2026 00:00

Vil du bli soppsakkyndig? Meld deg på teori og praksisdelen her!

Del 1. Teori – nettundervisning. Viktig grunnlag før praksisdelen i felt

I del 1 teoriundervisningen får du både tilgang til forbundets kursportal, der det er lett å drive med egenstudier til tidspunkt som passer deg, og til digital undervisning i Zoom. Undervisningen blir gjort tilgjengelig i oppptak i kursportalen, sånn at du får se det der om du skulle gå glipp av å delta på noen av timene.

I 2026 blir det følgende datoer: Oppstart 19. mai, kl. 19.00-20.00.Ordinære kurskvelder tirsdager 19.00-21.00: 26.mai, 2. juni, 9. juni, 4. august, 11. august, 18. august, 25.august, 1. september, 8. september og NB! torsdag 10. september

All undervisning blir tilgjengelig i opptak i kursportalen, og full gjennomgang av alle arter i pensum finner en i opptak fra 2025.

I løpet av kurset gjennomgås de viktigste mat- og giftsopper, deres oppbygning, kjennetegn, samt deres levevis. Kurset dekker det teoretiske stoffet som må beherskes for å gå opp til ”Prøve for soppsakkyndige” og er eksamensrettet.

Nettundervisningen drives av Norges sopp- og nyttevekstforbund. Mer informasjon om teoridelen av kurset finn du her

Kurset er først og fremst beregnet på personer som vil utdanne seg til soppsakkyndige og bidra som turledere og på soppkontroller i sine foreninger, men vi gir også så langt som mulig plass til andre interesserte.

Del 2 Den viktige delen:  praksis!

All erfaring viser at mengdetrening i å se og ta på soppene, samt trening på artsbestemmelse er avgjørende for å bestå eksamen. Kursets del 2 består av noen turer i felt og mye tid til studier av sopp og trening på artsbestemmelser. Deltakere bør ha gjennomgått teorien i forkant, enten ved nettstudier eller ved tidligere kurs.

Kurset går over 4 mandager og en søndag samt egensanking. Varighet 20 timer.

Se studieplan for hele kursets innhold her:
9590 Sopp: Utdanning av soppsakkyndige – Studieplaner – Studieforbundet natur og miljø

Mandag 17. august kl 18.00 – 21.00 Presthus Gård

Søndag 23. august kl 10.00 – 16.00 (Sted bestemmes senere men er i Trondheimsområdet)

Mandag 24. august kl 18.00 – 21.00 Presthus Gård

Mandag 31. august kl 18.00 – 21.00 Presthus Gård

Mandag 7. september kl 18.00 – 21.00 Presthus Gård

Det forventes at dere er i felt på egen hånd og plukker sopp som tas med til de to siste mandagene for artsbestemmelse og studering.

Har du ikke allerede kurskompendiet, kan det bestilles fra forbundets nettbutikk her:
Lœrebok / Kompendium for soppsakkyndige | Norges sopp- og nyttevekstforbund

Vi har kompendiet til salgs også i Trondheim og vil ta det med til kursstart.

Prøve for soppsakkyndige arrangeres i Trondheim  12. og 13. september, mulighet for påmelding kommer senere. Det avholdes også prøve i Oslo og flere andre steder i landet.

Ønsker du kun praksisdelen (har tatt teori tidligere) kan dette ordnes. Ta kontakt med kursholder.

Vi ønsker deg hjertelig velkommen til kunnskapsrike og gøyale dager sammen med oss!

Oppmøtedetaljer

På baksiden av Presthus Barnehage
"Verkstedet"