Praktisk kurs for å bli nyttevekstkyndig 2026
Foto: Brita Pukstad
Praktisk info
Fra: 12.05.2026 18:00
Til: 23.06.2026 21:00
Forening: Trondheim sopp- og nyttevekstforening
Region: Trøndelag
Antall ledige plasser: 8
Pris fra: 800 kr
Ledere
Vil du bli nyttevekstkyndig, og trenger kun praktisk kurs?
Dette er kurset for deg som ønsker å bli nyttevekstkyndig, og som allerede er påmeldt eller har tatt teoridelen tidligere, eller som har tatt både teori og praksis tidligere, men ønsker repetisjon og oppfrisking forut for å gå opp til prøve som nyttevekstkyndig.
Dersom du ønsker både teori og praksis kan du vurdere vår kombinerte kurspakke som inkluderer den digitale teoridelen i regi av Norges sopp- og nyttevekstforbund (oppstart med kick-off 12.mars kl. 20.00-22.00).
For å bli trygg og godt kjent med nyttevekstene kreves feltarbeid, egentrening og mye utetid i naturen. Ved å melde deg på dette arrangementet får du den praktiske opplæringen i form av turer organisert av nyttevekstkyndige medlemmer i Trondheim sopp- og nyttevekstforening med oppstart 12.mai kl. 18.00. Se turer og program nedenfor.
Muntlig prøve for å bli nyttevekstkyndig vil bli annonsert som eget arrangement med egen avgift. I Trondheim vil dette bli avholdt helgen 27.-28. juni 2026. Du velger selv om du ønsker gå opp til prøven i år, eller om du vil vente til et senere år.
Vi gleder oss til å se DEG på kurs!
Planer for praktisk kurs i Trondheim:
(email vil bli sendt til påmeldte deltakere med detaljer om oppmøtested og praktisk informasjon, og det tas forbehold om endringer)
Uke 20
Tirsdag 12. mai kl. 18.00-20.00 (Hannes hage)
Turledere Hanne Edvardsen og Brita Pukstad
Tema: Eng-hage-park 1
Uke 21
Tirsdag 19.mai kl. 18.00-21.00 (Ladestien)
Turleder Anna Ksienzyk
Tema: Eng-veikant-strand
Uke 22
Tirsdag 26. mai kl. 18.00-21.00 (Væresholmen og Verdenshagen)
Turledere Kathrine Vangen og Brita Pukstad
Tema: Strandplanter
Uke 23
Tirsdag 2. juni kl. 18.00-20.00 (Hallset, Byåsen)
Turledere Brita Pukstad
Tema: Eng-veikant-bekk-hage
Uke 24
Tirsdag 9. juni kl.18.00-21.00 (Sted annonseres senere)
Turleder Anna Ksienzyk
Tema: Skogplanter
Uke 25
Tirsdag 16.juni kl.18.00-21.00 (Festningen og Bakklandet)
Turleder Ingunn Moslet og Elaina Weber
Tema: Eng-hage-park 2 inkludert skjermplanter
Søndag 21. juni kl.11.00-15.00 (Ringve botaniske hage)
Turledere: Flere nyttevekstkyndige
Tema: Nyttevekstutstilling og eksamensplanter i Ringve Botaniske hage. Prøveeksamen for de som ønsker det
Uke 26
Tirsdag 23.juni kl.18.00-21.00
Turleder Patrick Bösch
Tema: Eksamensplanter
27.- 28. juni Nyttevekstkyndigprøver (muntlig) i Trondheim (Ringve Botaniske Hage (Verkstedhuset))